Asia, Travels

SINGAPORE’S ISLAND GETAWAY- SENTOSA ISLAND

28. March 2017

This picturesque island is not only home to golden sandy beaches but also to parks, spa retreats, a marina, golf courses and hotels. Everything located only 15 minutes from the Singapore’s city center!

The majority of our time was spent in the center of the southern coast of Sentosa Island, at Palawan Beach. Upon my first footprint onto the warm sands of the beach, the gentle sea breeze had a blinding effect. I was mesmerized by a small bridge on Palawan Beach, which links the closest point of Asia to the point nearest to the Equator. It is also regarded as the southern most point of continental Asia.

One of the unforgettable moments was definitely swimming to the near small island where we were totally alone. We could hear only the music of the sea and trees. It’s also a great spot for a picnic and a chance to enjoy a moment or two of tranquility before heading back to the hectic mayhem that is the center of the Sentosa Island.

Xx


Tento malebný ostrov nie je len domovom pre zlaté piesočnaté pláže, ale aj pre parky, kúpele, golfové ihriská a hotely. A to všetko len 15 minút od centra Singapuru!

Väčšinu času sme strávili v centre južného pobrežia ostrova na Palawanskej pláži. Pod prvou stopou horúceho piesku, jemný morský vánok mal naozaj očarujúci efekt. Moje zmysly takisto uchvátil malý most na Palawan Beach, ktorý spája najbližší bod Ázie k najbližšiemu bodu rovníku. A takisto sa považuje za najjužnejší bod kontinentálnej Ázie.

Jeden z nezabudniteľných momentov bolo preplávanie na blízky malý ostrovček, kde sme boli úplne sami a mohli sme načúvať hudbe mora a stromov. Je to tiež skvelé miesto pre piknik a možnosť užiť si pár chvíľ pokoja, predtým než sa vydáte späť do hektického chaosu, ktorý je typický pre centrum ostrova Sentosa.

Xx

You Might Also Like

2 Comments

  • Reply BobbuBrowne 30. April 2017 at 7:10

    Hello! Cool post, amazing!!!

    • Reply breathegentle 18. September 2017 at 22:04

      Hellooo, Thanks a lot <3 :)))

    Leave a Reply