Best value web hostingdestinations iconic mostBuy hosting and domainsantaCheap openvz vpsCheap tomcat hostingyou’re areaWeb hosting vpsWindows web hosting providers
Travels, USA

CALIFORNIA DREAM- SANTA MONICA

4. October 2017

During my time in Los Angeles, I got the opportunity to venture down to Santa Monica for a day. So, I spent a couple of hours walking around the pier and enjoying the beautiful coastline.

The beach goes on for miles and is absolutely beautiful! It is frequented by tourists, families and locals; all enjoying the breathtaking scenery and warming sunshine. From beautiful beaches to scenic hikes, and gourmet restaurants, this coastal neighborhood of L.A. has so much to offer to anyone who chooses to visit. The Pier is without a doubt one of the most iconic destinations in downtown Santa Monica, it has been a Los Angeles treasure since 1909.

If you go down to the Pier today, you’re in for a big surprise. The 100-year old Santa Monica Pier is the official end of Route 66 – and also where Forrest Gump ran to, before turning around to run back to the east coast.

If you’re in the area, this is a beach you don’t want to miss out on. 🙂

Xx


Počas môjho pobytu v Los Angeles som sa na deň zatúlala do Santa Monicy, kde som strávila pár hodín prechádzkou po móle a sedením na krásnej pláži.

Pláž má niekoľko kilometrov a je prekrásna! Je plná turistov, rodín a miestnych obyvateľov, ktorí si sem prichádzajú plnými dúškami užiť pláž a slnko. Okrem prekrásnych pláží toto pobrežné susedstvo L.A. ponúka toho naozaj veľa- od scénických túr až po gurmánske reštaurácie pre každého, kto sa ho rozhodne navštíviť. Nepochybne toto mólo, ako jedna z najznámejších destinácií v centre Santa Monicy, je pokladom Los Angeles od roku 1909.

Ak dnes zájdete na toto mólo, čaká vás jedno veľké prekvapenie. 100-ročné mólo Santa Monica je oficiálnym koncom cesty Route 66 – a tiež bodom, kde prebehol Forrest Gump, predtým, ako sa otočil a bežal späť na východné pobrežie.

Ak sa nachádzate v tejto oblasti, toto je pláž, o ktorú nechcete prísť. 🙂

Xx

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply