Arvixe com couponzvláštne kúzlobreathebreatheBluehost hosting couponwithartcilebarcelony chystáte
Europe, Travels

HOLA BARCELONA!

10. October 2017

Barcelona has a special magic about it that makes you want to come back and visit as soon as you get home.

Spain, and specifically its part of Catalonia, is a very nice part of the world. Barcelona is like a melting pot of all the best things that this area offers. The combination of warm weather, sunshine, the sea, great food, culture and unique architectural gems, make Barcelona feel nothing short of a fairytale.

The buildings of the Catalan architect Antonio Gaudi belong to the most fascinating buildings in the world, and are really the source of Barcelona’s character. The famous Sagrada Família Cathedral has become the symbol of Barcelona. Construction began in 1882, but it is far from being complete. An inherent part of the cathedral is a towering crane, and amazingly, it doesn’t take away anything from the monumental greatness of this structure. But if you want to explore it from the inside, you will definitely want to buy your tickets in-advance (online) because the interest is so enormous, it would be best to avoid the unpleasant line, or not even get inside, as happened in my case 😀 . In addition to Sagrada, you will be able to see other buildings that are so amazing, you will wonder about the extraordinary fantasy that Gaudí must have had, or about the source of his inspiration. Gaudi’s masterpieces can be found nearly at every turn of Barcelona’s street corners.

From busy streets, you can escape to one of Barcelona’s parks. A must-see is Barcelona’s hillside of Turó del Carmel, where you can find the vast Guell Park. Again, here you will find Gaudí, who originally designed the park as a garden town.

If you are going to Barcelona, ​​be sure to also take a bathing suit. You can find sandy beaches right in the city. It is only a short walk from the center, so when you pamper yourself with sights and shopping, there is nothing better than to relax at the sound of the sea.

If you want to soak up the most of Barcelona’s exquisite atmosphere, do not hesitate to go to the famous La Rambla street. It is a shabby, almost two-kilometer promenade lined with trees. It is just the right amount of action, with people, booths, restaurants, cafes and bars, street artists, living sculptures and a bounty of flowers.

Hope this artcile was useful 🙂

With love,

Xx


Barcelona má zvláštne kúzlo, ktoré spôsobí, že doma hneď začnete premýšľať, kedy sa tam opäť vrátite.

Španielsko a špeciálne jeho časť Katalánsko je celkovo sympatický kúsok sveta. A Barcelona ako by v sebe koncentrovala to najlepšie, čo táto oblasť ponúka. Keď sa spojí teplé a slnečné počasie, more, skvelé jedlo, kultúra a jedinečné architektonické skvosty, budete si v Barcelone pripadať ako v rozprávke.

Pre Barcelonu sú typické stavby katalánského architekta Antonia Gaudiho, ktoré patria k najzaujimavejším stavbám sveta. Najznámejšia katedrála Sagrada Família sa stala pomyselným symbolom Barcelony. Stavia sa od roku 1882 a ani zďaleka ešte nie je hotová. Jej neodmysliteľnou súčasťou sú preto vysoké žeriavy, bez nich si ju snáď už nikto nevie predstaviť a vo finále vám ani neskazí z monumentálnej stavby dojem. Ale pokiaľ ju budete chcieť preskúmať aj z vnútra, určite si kúpte lísky predom cez internet pretože záujem je totiž obrovský a tak sa aj vyhnete nepríjemnému nekonečnému čakaniu v rade alebo tomu, že sa tam vôbec nedostane, ako sa to stalo v mojom prípade 😀 . Okrem Sagrady vás zaujmú aj ďalšie stavby, ktoré keď človek vidí, napadne ho, že Gaudí musel mať buď mimoriadnu fantáziu, alebo si ju musel minimálne niečim povzbudzovať 😀 .. V Barcelone nejakého Gaudiho nájdete doslova na každom kroku.

Z rušných ulíc môžete uniknúť do niektorého z barcelonských parkov. Určite sa vydajte na svah hory Turó del Carmel, kde nájdete rozľahlý park Guell. Opäť tu narazíte na Gaudího, ktorý park navrhol pôvodne ako zahradné mesto.

Ak sa chystáte do Barcelony, určite si nezabudnite zbaliť aj plavky. Priamo v meste totiž nájdete piesočnatú pláž. Nachádza sa skutočne iba kúsok od centra, takže keď vás omrzia pamiatky a nákupy, nie je nič jednoduchšie ako si oddýchnuť pri šumení mora.

Ak chcete čo najviac nasať Barcelonskú atmosféru, nenechajte si ujsť slavnú ulicu La Rambla. Je to široká, takmer dvojkilometrová promenáda lemovaná stromami. Je tu ten správny ruch, veľké množstvo ľudí, stánkov, reštaurácií, kaviarničiek, barov, pouličních umelcov, živých sôch a záplava kvetov.

Dúfam, že tento článok bol užitočný 🙂

S láskou,

Xx

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply